زمان بندی ، برآورد هزینه و مراحل ساخت ساختمان مسکونی تیر ماه سال 1403

در ساخت و سازهای ساختمانی زمانبندی ، برآورد و مراحل ساخت ساختمان مسکونی یا هر سازه دیگری علاوه بر بهینه سازی و کنترل هزینه ها ، مستقیماً اعتبار و توانایی شرکت مهندسی یا پیمانکاری را مشخص می کند.

هر قدر یک شرکت پیمانکار در عناوین برنامه ریزی ، هزینه و منشور پروژه دقیق تر و منصفانه تر بر خورد کند متعاقباً اعتبار و خیز در دراز مدت آن محکم تر خواهد بود.

فرآیند ساخت پروژه ساختمانی از تعریف پروژه شروع و به تحویل پروژه ختم می شود. در این فرآیند بایستی با شناخت دقیق فعالیت ها، بطور برنامه ریزی شده مراحل زیر را اجرا کرد.

برای اینکه اعتبار شرکت حفظ شود طبق توافق درج شده در قرارداد ، پروژه را گام به گام پیش برده و در موقع مقرر تحویل داد. در داکیومنت قابل دانلود، منشور پروژه ساختمانی چند طبقه در بخش های زیر آورده شده است. پس از توصیف کلی پروژه، زمانبندی مراحل ساخت این پروژه گفته شده است.

در این راستا ، هزینه ساخت یک آپارتمان مسکونی شش طبقه طبق تعرفه ها و قیمت مصالح ساختمانی در سال 1401برآورد شده است.

مهمترین عناوین منشور پروژه از دیدگاه PMBOK عبارتند از

اهداف پروژه ، جزئیات پروژه و معیارهای پذیرش آن‌ها ، نیازمندی های کلان ، مفروضات/محدودیتها و ریسک ها ، توصیف کلان (سطح بالا) پروژه ، ریسکهای سطح بالا ، مایلستون های زمان‌بندی ، خلاصه و سرفصلهای بودجه ، لیست ذینفعان اصلی پروژه ، الزامات توجیه و تایید پروژه (تعریف شرایط موفقیت پروژه ، تایید کننده موفقیت پروژه ، امضاهای مجاز) ، تعیین مدیر پروژه و تفویذ مسئولیت ها و سطوح اختیارات ، نام و اختیارات حامی پروژه (فردی که در شرکت مدیر پروژه را تعیین و حمایت می‌کند).

منشور فرآیندهای پروژه ساخت مسکونی

توصیف پروژه :

ابتدا قبل از هر کاری بایستی پروژه بطور کامل (مساحت، مکان، خاک و …) بررسی و دیدگاه روشنی از پروژه بوجود آورد.

هدف اصلی پروژه :

هدف پروژه معرف پتاسیل اجرایی شرکت پیمانکار است. مثلا نوع استاندارد رعایت شده در ساخت پروژه ، کیفیت مصالح ، تحویل به موقع و … می توانند از اهداف اساسی پروژه باشند.

مسئولیت ها و وظایف اجرائی :

ساخت یک پروژه ساختمانی به تیم حرفه ای و با تجربه نیاز دارد. این تیم دارای افراد یا بخش هایی است که هر کدام وظیفه مشخصی بر عهده دارند. مسئولیت اصلی پروژه بر عهده مدیر پروژه خواهد بود.

مایلستون ها :

مایلستون ابزاری در مدیریت پروژه بوده که نقاط خاصی از گاه ‌شمار پروژه را نشان می دهد. هر مایلستون شامل تحویل یا اتمام یک فاز / بخشی از پروژه است و شروع مرحله جدیدی در فرآیند ساخت پروژه می‌باشد.

مایلستون‌ها معمولاً برای نظارت بر میزان پیشرفت پروژه ساخت استفاده می‌شوند و تنها پیشرفت فعالیت‌هایی را نمایش می‌دهند، که در مسیر بحرانی پروژه ساخت قرار گرفته‌اند و فعالیت‌های غیر بحرانی را نادیده می‌گیرند.

فرضیات، محدودیت ها و ریسک ها :

در اجرای هر پروژه ساختمانی همواره فرضیات، محدودیت ها و ریسک هایی مطرح هستند. عدم قطعیت ها در فرضیات پروژه و محدودیت های موجود در منابع و چارچوب پروژه باعث می شود پروژه با ریسک هایی مواجه شود و در نتیجه به شناسایی آسیب پذیری ها و مدیریت ریسک نیاز باشد.

برخی از ریسک ها وزن (عدد ریسک) پایینی داشته و برخی عدد ریسک بالایی دارند که بایستی مورد توجه بیشتری قرار گرفته و برای کاهش یا حذف آنها هزینه کرد. معمولا در مدیریت ریسک پروژه های ساخت بایستی مورد توجه قرار گیرد: “ذینفعان پروژه”، “شناسایی ریسک ها”، “تحلیل ریسک ها”و “پاسخها به ریسک”، “مدیریت پروژه”و “فرهنگ مدیریت ریسک” .

معیار های پذیرش :

معیارهای پذیرش ، مقادیری یا الزاماتی هستند که دستیابی به آن ها نشان دهنده تحقق حد معمولی از میزان دستیابی به اهداف ساخت می باشد.

اهداف جزء، زمان ، هزینه و کیفیت: اهداف جزء اهدافی هستند که خواستگاه استفاده کننده و بعد از ساخت را برآورده می کنند. هزینه ها تعریف و محدودیت های مشخص می شوند. کیفیت بایستی مطابق استاندارد توافقی بوده و کنترل و تضمین شود.

مشخصات زمين پروژه :

زمین پروژه ساخت بایستی تحت عملیات آزمایش خاک ، نقشه ماهواره ای ، موقعیت و … قرار گیرد.

مشخصات پروژه ساختماني و پروانه ساختمان :

نوع کاربری (مسكوني ، تجاري، اداري ، پاركينگ ، انباري)  و مشخصات آنها تعیین می شود.

فرم توجیه اقتصادی / فنی ساخت و ساز :

موارد مندرج در این فرم عبارتند از : مشخصات مجری ، مشخصات طرح ساخت ، مشخصات مجوزها ، مشخصات پروژه ساخت ، پیش بینی و برآورد مالی ، برآورد هزینه های سرمایه گذاری ، برنامه زمانی اجرا.

آورده اقتصادی و اشتغال زایی از مهمترین موارد مدنظر این فرم است. این فرم در پروژه های کلان محرمانه می باشد. فرم ها در فایل دانلودی آورده شده اند.

فرم تعیین محدوده اختیارات در پروژه :

در فایل دانلودی بطور کامل آورده شده است.

لیست ذینفعان پروژه :

در فایل دانلود ، در فایلی که برای دانلود گذاشته ایم تمام فعالیت های اجرا اعم از زمانبندی، منشور ساخت و برآورد هزینه ساخت ساختمان مسکونی شش طبقه آورده شده است. مبلغ فایل 23500 تومان است که پس از پرداخت قابل دانلود خواهد بود.

سوالات متداول :

مهمترین منشور فرآیند های پروژه ساخت مسکونی چیست؟

توصیف پروژه ، مسئولیت ها و وظایف اجرائی ، فرضیات محدودیت ها و ریسک ها ، مشخصات زمین پروژه ، فرم تعیین محدوده اختیارات در پروژه و . . .

دانلود فایل (داکیومنت+MPP)

دانلود آخرین ویرایش فایل قیمت های ساخت و ساز:

دانلود فایل کامل اجرت لوله کشی ساختمان

دانلود فایل کامل دستمزد برق کشی ساختمان

دانلود فایل کامل دستمزد نقاشی ساختمان

دانلود فایل هزینه کلیه کارهای ساختمانی

مرکز دانلود فایل های کاربردی خدمات ساختمانی

داکیومنت زمانبندی و هزینه ساخت پروژه مسکونی شش طبقه

لطفا به این برگه امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷ رای

انتخاب کنید

شهری /آپارتمان

روستایی/ویلایی

تماس با ما

خدمات/مشاوره

ارسال درخواست خدمات و مشاوره

انتخاب کنید

انتخاب کنید

آپارتمان شهری

طراحی ویلایی

طراحی داخلی

طراحی نما

طراحی محوطه

سه بعدی

مجوزها

مصالح